EUROPEAN POLICE ASSOCIATION-CZ, z.s. (EPA-CZ) vznikla jako dceřiná organizace belgické asociace EPA a.s.b.l. a byla registrována u Ministerstva vnitra ČR 27. října 2006 pod identifikačním číslem 270 46 842, jako NGO/NNO organizace ve formě občanského sdružení podle tehdy platných zákonů ČR.
Na základě novelizace právní normy je od 1.ledna 2014 vedena jako zapsaný spolek s oficiálním názvem European Police Association-CZ, z.s. pod spisovou značkou L 17156, v rejstříku vedeném u Městského soudu v Praze.
Na rozdíl od ostatních profesních spolků zaměřených na bezpečnostní komunitu není záměrem EPA-CZ sdružovat co největší počet členů a bezprostředně ovlivňovat činnosti a život uvnitř této komunity. Již nyní existuje v ČR několik člensky velmi silných spolků, jako např. Mezinárodní policejní asociace (IPA), Nezávislé odborové sdružení PČR, Veterán Policie České republiky, různé kluby IPA, Sdružení městských strážníků apod., které dávají dostatečný prostor oprávněným zájemcům realizovat se ve spolkové činnosti.
Mottem European Police Association-CZ je:
SLOUŽIT A CHRÁNIT SPOLEČNĚ | SERVE AND PROTECT TOGETHER
EPA-CZ vytvořila pod pracovním heslem „Sloužit a chránit společně“ realizační tým, který má za cíl podílet se na organizování různých, především vzdělávacích aktivit (jako jsou např. školení, semináře a stáže v zahraničí) se zaměřením na zvyšování odborných znalostí a vědomostí, zajišťování výměny pracovních zkušeností, jakož i zajišťování různých forem aktivit v oblasti preventivní činnosti (což by mělo následně napomáhat k dalšímu poznávání a sbližování občanů se zmíněnou bezpečnostní komunitou).
Nosnou myšlenkou je pomáhat ve zmíněných oblastech aktivit především mladým lidem, kteří jsou ochotni na sobě pracovat bez ohledu na osobní volno a pohodlí a nebojí se nového poznání v jiném nebo neznámém prostředí.
Některé shora zmíněné profesní organizace a spolky mají uzavřené smlouvy o kooperaci s Policejním Prezídiem PČR, které jsou jimi i veřejně deklarovány na jejich webových a sociálních stránkách. Vzhledem k síle a postavení těchto spolků i skutečnosti, že převážná většina našich členů se současně rekrutuje z této členské základny, o uzavření takové smlouvy neusilujeme, neboť:
- EPA-CZ není vzhledem k členské základně tak významnou organizací pro PP PČR
- jednalo by se o dublování smluv téměř stejného zaměření
- i přesto se však aktivně podílíme na plnění cílů a idejí PP PČR
EPA-CZ většinu svých činností vyvíjí v součinnosti s IPA-územní skupinou 124 Praha při KŘ PČR hl.m. Prahy vyplývajících ze souběžného členství. (což jako možnou formu spolupráce uvedla ve své odpovědi na podobný dotaz i mluvčí PP PČR pplk. JUDr. Žďárská v říjnu 2021).
Jak již bylo výše zdůrazněno, většina našich členů jsou členy dalších, mnohem početnějších spolků (IPA a VPČR), proto se EPA-CZ zaměřuje na dva hlavní fragmenty své činnosti:
- pomoc a garanci při vydávání preventivních publikací
- pomoc při zajišťování pobytu zahraničních kolegů-policistů, členů obdobných profesních organizací v ČR
Na úseku podpory, pomoci a garance při vydávání bezpečnostně-preventivních publikací EPA-CZ úzce spolupracuje s renomovaným odborným nakladatelstvím pro bezpečnost a prevenci, které vydává tyto publikace i pro různé další české subjekty, jako je např. Český červený kříž, Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska nebo IPA-sekce ČR. Více informací o IV-Nakladatelství s.r.o. můžete nalézt na stránce „Preventivní publikace„, nebo přímo na oficiálních stránkách nakladatelství .
Některá témata čerpáme z vlastních zkušeností a vyplývající společenské potřeby ale po vzájemné komunikaci i od kolegů ze zahraničí – např. z německého Spolkového kriminálního úřadu BKA.
Druhá oblast činnosti je velice široká a vyžaduje dobré znalosti jazyků. Praha je celkově oblíbenou turistickou destinací a tak je samozřejmě i v zájmu kolegů-policistů a členů bezpečnostních komunit v zahraničí. Jejich zájem je soustředěn na poznávání policejní práce v ČR a především na osobní výměnu zkušeností. Za tím účelem jsou požadovány návštěvy na různých policejních pracovištích, což se nám daří dobře zajišťovat. Trochu tak dublujeme i činnost některých jiných pracovišť, např. pro studenty německých policejních škol, které mají mimo jiné v osnovách i návštěvu policejního pracoviště v sousedních zemích.
Ze shora uvedených skutečností je zřejmé, že pro účely naší činnosti není nutné mít masovou organizaci se smluvním základem (zárukou), ale především zkušené, jazykově vzdělané a obětavé členy, kteří jsou ochotni plnit tyto náročné úkoly především v době osobního volna. To nevykoná početná, ale naopak pevná a inertní členská základna.
Proto mějte vždy na paměti, že všichni z nás nabízejí svůj volný čas a energii zcela zdarma a naší mzdou za to je spokojenost a respekt kolegů a spoluobčanů.
V úctě a s pozdravem „Sloužit a chránit společně“
Mgr. Jana Hrvolová
prezident EPA-CZ